Medlemsinformation augusti 2019

Den 14 augusti hade styrelsen möte, här är några av punkterna som togs upp på mötet:

  • Avgiften kommer höjas med 5% från och med oktober 2019 (gäller ej hyresrätter). Anledningen till höjningen är kommande renoveringskostnader för bl.a. balkonger på Djäknegatan 1-3 samt byte av tak på både Djäkne- och Hagåkersgatan.
  • En uppdaterad underhållsplan är nu klar. Finns tillgänglig på föreningens hemsida.
  • Just nu är det 1 i kö till parkering, 7 till garage samt 1 till MC-garage.
  • Alla åtgärder av anmärkningar på fönsterrenoveringarna på Djäknegatan 1-3 samt Hagåkersgatan 7A-7D är nu klara. Kvarstår gör glasbyten på Hagåkersgatan 9A-9B på de fönster där glasen underkändes av besiktningsman. Mer information kommer gå ut till berörda lägenheter.
  • Från och med 1 juli är det enligt lag rökförbud på föreningens lekplats.
  • I samband med den nya lagen om rökförbud på lekplatser vill styrelsen också lägga en rekommendation att boende bör undvika att röka på sina balkonger. Detta är nu tillagt i trivselreglerna som en uppmaning för allas trivsel, dvs ej ett förbud.
  • En större gren har under sommaren blåst av från silverpilen (trädet närmast sopstationen). Pga detta kommer en arborist undersöka våra två stora pilträd och se hur de mår.