Medlemsinformation mars 2019

Den 4 mars hade styrelsen möte, här är några av punkterna som togs upp på mötet:

  • Företaget Wintec som renoverar föreningens fönster har gått i konkurs och en konkursförvaltare har tagit över arbetet. Konkursförvaltaren jobbar dock bara fram till 11 mars och hinner tyvärr inte färdigt med den resterande delen av renoveringen. Styrelsen arbetar just nu med att hitta ett nytt företag som kan färdigställa fönsterrenoveringen så fort som möjligt.
  • Om boende behöver byta ut fönster i sina lägenheter pga att de gått sönder ska ytterglaset vara kulturglas och det inre energi-/ljuddämpande glas. Om tveksamhet råder vid byte av glas kontakta styrelsen. Utseendemässigt och av energibesparingsskäl är viktigt att i fortsättningen använda samma sorts glas vid byte.
  • Just nu är det fem personer i kö till garage och två personer i kö till parkeringsplats.
  • Vår sophantering fungerar tyvärr inte bra i vår förening. Styrelsen uppmanar alla boende att tänka sig för innan man stoppar in för stora emballage i kärlen för plast och kartong.
  • Föreningen har drabbats av stölder i källarna. Styrelsen uppmanar alla boende att se till att källardörrarna är ordentligt stängda när de passar in eller ut genom dem så kanske vi kan slippa framtida stölder.
  • Ny kompletterande belysning är beställd till garagelängan på Hagåkersgatan.
  • Årsmötet kommer i år vara tisdagen den 21 maj. Motioner kan skickas till styrelsen antingen via e-post eller läggas i föreningens brevlåda på Hagåkersgatan 7A. Motioner ska lämnas in senast den 15 april.